9
BOSCH 9.6V 3.0Ah NI-MH i gruppen Batterier / Verktygsbatterier / Skil hos Batteriexperten.com (BOSCH -9.6VB)
BOSCH 9.6V 3.0Ah NI-MH
BOSCH 9.6V 3.0Ah NI-MH

Batteri till BOSCH 9.6V 3.0Ah NI-MH

Finns i lager
Alltid fri frakt!   30 dagars öppet köp   Faktura 0 kr
Passar varumärke: Bosch
Tillverkare:
Mer information
Artnr: BOSCH -9.6VB
549 kr / 499 kr
17 kunder har handlat från Verktygsbatterier de senaste 12 timmarna
  • Passar till:
    • Batteriet är kompatibelt med följande modeller:

      BOSCH GBB 9.6VES-1
      BOSCH GBM 9.6VES-1
      BOSCH GBM 9.6VES-2
      BOSCH GBM 9.6VES-3
      BOSCH GBM 9.6VSP-3
      BOSCH GDR 90
      BOSCH GLI 9.6V
      BOSCH GSB 9.6VES
      BOSCH GSB 9.6VES-2
      BOSCH GSR 9.6 VE-2
      BOSCH GSR 9.6 VES-2
      BOSCH GSR 9.6 VPE-2
      BOSCH GSR 9.6-1
      BOSCH GSR 9.6VE2
      BOSCH GSR 9.6VET
      BOSCH PBM 9.6VES-2
      BOSCH PDR 80
      BOSCH PSB 9.6VES2
      BOSCH PSB 9.6VES-2
      BOSCH PSB 9.6VPS-2
      BOSCH PSB 9.6VSP-2
      BOSCH PSR 9.6VES-2

      Flex BBM 596B
      Flex BS 596B

      SKIL 3000VSRK
      SKIL 3100
      SKIL 3100K
      SKIL 3105
      SKIL 3105K
      SKIL 3109K
      SKIL 3110
      SKIL 3110K
      SKIL 3110VSRK
      SKIL 3220
      SKIL B2100
      SKIL B2109
      SKIL B2109K
      SKIL B2110
      SKIL B2220

      Wurth 07023961
      Wurth 07023962
      Wurth 07023963
      Wurth 07023964
      Wurth 07023965
      Wurth 07023966
      Wurth 07023967
      Wurth 0702396150
      Wurth ABM 96-P3
      Wurth ABS 96-M2
      Wurth ASB 96-P2
      Wurth ASS 96-M

      Batteriet ersätter:

      0702300796
      2607335037
      2607335072
      2607335089
      2607335152
      2607335230
      2607335254
      BAT001
      Wurth 0702300796

    • Produktinfo
    • Kapacitet:3000 mAh
      Typ:NI-MH
      Spänning:9.6 V
      Mått:108.66 x 53.00 x 104.70 mm
      Läs om egenskapernas betydelse

      Ordlista, batteriers egenskaper

      Kapacitet:

      Är ett mått på hur länge batteriet kan användas innan laddning.
      Mäts ofta i mAh. Desto högre värde desto längre användningstid.

      Typ:

      Vi säljer i huvudsak två typer av celler i våra laddningsbara batterier.
      Li-ion har låg vikt, bra prestanda och goda miljöegenskaper. Håller ca 2-3 år eller ca 500 laddningar.
      Det finns en övervakningskrest som skyddar batteriet mot överladdningar och överhettning.
      NI-MH har högre kapacitet än motsvarande äldre NI-CD batterier. Dessutom är de mer miljövänliga.
      Batteriet tål att snabbladdas men kan ta skada vid temperaturer över 40°C. Håller ca 300-600 laddningar.

      Överladdningsskydd:

      Batteriet har en inbyggd överladdningskrets som bryter om batteriet får för hög spänning.

      Minneseffekt:

      Minneseffekt innebär, enkelt uttryckt, att batteriet kommer ihåg effektbehovet från förra laddningen.
      Detta innebär att batterier med minneseffekt måste vara helt tomma innan laddning, annars försämras kapaciteten snabbare en normalt.

    • Leverans och frakt
    • Leveranstid:
      Alltid fri frakt!   30 dagars öppet köp   Faktura 0 kr

    omdömen

    2 omdömen
    Läs vad våra kunder tycker om produkten.
    Henrik 2019-08-29

    Åke 2018-10-01

    Onödigt dyrt då man kan köpa helt nny maskin för 1500 kr. Fungerade vid prov.

    Visa fler

    Se fler varor

    Finns i lager
    8
    BOSCH 12V 3.0Ah (C) NI-MH
    599 kr Ord. 649 kr
    Finns i lager
    9
    BOSCH 9.6V 3.0Ah NI-MH
    499 kr Ord. 549 kr